Main Banner
Fast Fact Image

The arrival of the railroad to Isanti County in 1899 would bring major change to the poor area.

Commissions


Parks & Recreation Commission
Meeting on the 4th Tuesday of every month from 5:00 p.m. - 7:00 p.m.

District Representative Phone Email
District 1 Bill Carlson
Susan Blom
(763) 689-1442
(763) 689-5250
Email
Email
District 2 Carol Urness
Clifford Edblad
(612) 781-3921
(763) 689-5160
Email
 
District 3 Wayne Anderson
Dave Ringstad
(763) 444-4945
(763) 444-5077
Email
Email
District 4 Barb Kilpatrick
Luke Merrill
(763) 286-9261
(763) 516-5082
Email
 
District 5 Richard Reichle
Robert Shogren
 
(763) 689-2407
(763) 689-6715 - Home
(763) 245-6715 - Cell
Email
Email
 
County Board Representative Dave Oslund (612) 282-6222 Email
Parks Director Barry Wendorf (763) 689-8220 Email

 


Planning Commission
Meeting on the 2nd Thursday of every month - 7:00 pm in the County Board Room

District Representative Phone
District 1 Bruce Mickelson
Brian Anderson
(763) 689-1852
(763) 689-6926
District 2 Dennis Haubenschild
Lowell Jaques
(763) 389-2867
(320) 396-3695
District 3 Teresa Jones
Dave Ringstad
(763) 444-9162
(763) 444-5077 - Home
(763) 898-0903 - Cell
District 4 Angela Kersting
Lyle Reynolds
(763) 444-7991
(763) 444-9147
District 5 Shannon Shogren
Larry Fredlund
(763) 689-6715
(763) 732-3548
County Board Representatives Susan Morris
Terry Turnquist (alt.)
(763) 286-1953
(320) 396-4134
Alternate
 
(Open)
(Open)
 
 

 


Public Health Commission

District Representative Phone
District 1 Gwen O'Brien (763) 691-8154
District 2 Pauline Grossbach (320) 396-2089
District 3 Joe Crocker (763) 689-5756
District 4 Sharon Shelley (763) 444-4665
District 5 Pat Sundberg (763) 444-5578
County Board Representatives
 
Susan Morris
Terry Turnquist
(763) 444-5475
(320) 396-4134
Medical Consultant Dr. Donald Deye (763) 689-7700
Clinic Representative Virginia Vidor (763) 689-7700

 


Board of Adjustment
Meeting every 2nd Thursday of the Month - 9:00 am - County Board Room

District Representative Phone
District 1 Ramona Nastrom (763) 689-3768
District 2 Valerie Marty-Anderson (320) 396-3782
District 3 Dale Barrett (763) 389-3351
District 4 Cathy Malecha (763) 444-6177
District 5 Mark Netzinger (763) 689-0748
Planning Commission Representative Larry Fredlund (763) 732-3548